Flying-Stars
חיפוש:


    מרפאה
    טיפול בילדים
    טיפול במבוגרים


מרפאה
ניר, 39, סוכרת

את ניר (שם בדוי), איש מחשבים ומוזיקאי בן 39, אני מכיר שנים רבות.
במהלך השנים הבאות יצא לי לראות את ניר לעיתים, בעיקר כאשר ילדיו היו חולים והגיעו לטיפול. לפני שנה וחצי ניר התקשר אלי וביקש להיפגש איתי בדחיפות. כאשר ראיתי אותו לראשונה נדהמתי מחומרת מצבו - הוא נראה כחוש, ראשו נראה גדול יחסית לגופו, בטנו נפוחה וגפיו רזות וחלשות. גוון עורו היה צהוב - חום חוור וגופו הדיף ריח מתוק ומבחיל, דומה לריח של תרכיז שקדים. אי אפשר היה לטעות באבחנה - ניר חלה בסוכרת Type 1. "הכל התחיל לפני קצת יותר מחודש. פתאום התחלתי לקום הרבה להשתין במהלך הלילה, אחר כך התחיל צמא מוגבר, ירידה בראייה וירידה במשקל. לפני שבועיים אושפזתי בבית חולים והתחלתי להזריק אינסולין...", התיאור הזה אופייני ביותר לתהליך ההתפתחות של מחלת הסוכרת - פתאומי, חריף ומסכן חיים. הגישה הקונבנציונלית היא שיש להתחיל מייד במתן אינסולין תוך ניסיון להגיע כמה שיותר מהר למינון תרופתי שמביא ליציבות רמות הסוכר בדם. החולה ממשיך, מנקודה זו, להזריק אינסולין למשך כל חייו. למרות הטיפול התרופתי רוב חולי הסוכרת יסבלו במהלך חייהם מבעיות הנובעות מהירידה בהזנת רקמות הגוף כגון אטרופיה של שרירים, זיהומים ונמקים בעור בגלל ירידה ביכולת ההגלדה והריפוי של הגוף, עיוורון, אי ספיקת כליות ותוחלת חיים נמוכה משמעותית מהממוצע באוכלוסיה.

 

כאשר ניר הגיע אלי רמות הסוכר שלו עדיין לא היו יציבות, למרות הטיפול באינסולין. עובדה זו שימחה אותי מאוד שכן המשמעות היא שלא נפגעה לחלוטין יכולת ייצור האינסולין בלבלב ונותר סיכוי להוציא אותו לגמרי מהמצב אליו נקלע. דבר אחד נוסף הטריד אותי - מניסיוני עם סוכרת ידעתי שמחלה זו אינה מתפרצת פתאום ללא סיבה. תמיד יימצא אירוע מכונן - טראומה, פיזית או נפשית, שמערערת את הגוף במידה כזו שמערכות השליטה והבקרה יוצאות מאיזון ומתחיל אותו תהליך אוטו-אימוני שמתבטא בכך שמערכת החיסון תוקפת את תאי הביטא בלבלב והורסת את יכולת ייצור האינסולין. זהו תהליך התאבדות של הגוף, ואדם אינו מתאבד אלא אם כן כלו כל הקיצים ואין באפשרותו להתמודד יותר עם החיים. כששוחחתי בעניין עם ניר הוא סיפר לי ששבועיים לפני התפרצות הסוכרת גמלה בליבו ההחלטה להפסיק לעשן ומאז לא נגע בסיגריה! הפסקת העישון לוותה בכאבי ראש ועצבנות רבה ועדיין מאוד קשה לו אבל הוא עומד בהחלטתו ואין בכוונתו להישבר. מובן ששמחתי על החלטתו להפסיק לעשן אבל מייד גם הבנתי שמצאתי את סיבת התפרצות הסוכרת. צורת התנהגות קיצונית זו מאוד מאפיינת אנשים עם חוסר איזון בסיסי באנרגיית העץ והיא שגורמת לעומס מיותר, ולעיתים בלתי ניתן להכלה, על אנרגיית האדמה. שוחחתי על כך עם ניר והבהרתי לו את החשיבות של ביצוע תהליכי שינוי משמעותיים בחיים בצורה מדורגת ובלי לקפוץ מקיצוניות אחת לשנייה על מנת לתמוך בהזנה יציבה באנרגיית האדמה.

 

כאמור, בפגישתנו הראשונה ניר נראה כחוש, גפיו רזות ובטנו נפוחה. מבנה גוף זה מאפיין חולשה באנרגיית האדמה שאינה מזינה את הגפיים. הנפיחות בבטן נובעת מ"אש ריקה" בטחול שמנסה, לשווא, לפצות על חוסר היכולת של האדמה להזין את הגוף. צבע עורו הצהוב חיוור מראה גם הוא על חולשה של האדמה וריח הגוף המתוק/מבחיל שנבע מתהליך הקטו-אצידוזיס שהתחולל בגופו רק חיזק את האבחנה הזו. הדופק שלו היה מהיר, חלש, עמוק וללא שורש ולא ניתן היה לחוש בהבדל בין איברי ה-Yang לבין איברי ה-Yin. דופק שכזה מראה על קריסה של אנרגיית האדמה בגוף שתפקידה, בין היתר, הוא לשמור על הרווח שבין שמיים לארץ או בין Yin ל-Yang. המהירות והחולשה של הדופק הראו שבעקבות החלשות יכולת ההזנה של האדמה נגרמת עלייה פתולוגית באנרגיית האש בגוף. עובדה זו מדאיגה במיוחד מכיוון שהיא מצביעה על התחלה של תנועת האנרגיה בכיוון הפוך למעגל ההזנה הטבעי- במקום שהאנרגיה תנוע מהאש לכיוון האדמה, כאן נוצרת תנועה הפוכה מהאדמה אל האש. תנועה זו שהיא הפוכה למעגל היצירה של חמשת התנועות (Sheng Cycle) נקראת Reverse Sheng והיא השלב הראשון במה שנקרא ברפואה הסינית הקלאסית "מעגל המוות" המתאר, בדיוק כפי שניתן להבין מהשם, את תהליך ההתקלקלות בזרימת האנרגיה בגוף עד למחלה סופנית המביאה למוות.

 

אבחנתי, אם כן, היתה כי ניר סובל מקריסת האדמה שהביאה לעליית אש ריקה בשלב הראשון של מעגל המוות. בחרתי לדקור את הנקודה Gb39 שהיא נקודת המפגש של 3 המרידיאנים ה-Yang של הרגל. נקודה זו נקראתXuan Zhong  שמשמעותו "פעמון תלוי" או Ju Gu שמשמעותו "עצם קטועה". נהוג בטעות לחשוב שהשם מתאר את מיקום הנקודה בלבד אבל בעצם השם בא לרמז על יכולתה של הנקודה לחזק את ההזנה לעצמות או את תהליך ההזנה של הגוף, מ-Yang ל-Yin. לכן נקודה זו נקראת גם נקודת המפגש או ההשפעה על מח העצם ולכן היא גם תומכת ביכולת ההזנה הבסיסית של הגוף, כלומר באדמה.

 

כשניר הגיע לטיפול הראשון צריכת האינסולין שלו עמדה על 12 יחידות בבוקר ועוד 8 יחידות בערב של אינסולין ארוך טווח, בתוספת 4 יחידות אינסולין קצר טווח בצהריים. בטיפול השני, כעבור שבועיים, צריכת האינסולין שלו ירדה ל-6 יחידות בבוקר ו-4 יחידות בערב בלבד! באבחנת הדופק חשתי שיפור באנרגיית האדמה. גם הצבע שלו השתפר ולא היה זכר לריח הקטו-אצידוזיס האופייני. עדיין היה יותר מדי חום בגוף ונפיחות במחמם האמצעי ולכן החלטתי לדקור את הנקודה Pc3- Qu Ze, נקודת המים של המרידיאן. שלושה שבועות אחר כך ניר סיפר לי שביום שלאחר הטיפול רמות הסוכר שלו חזרו לנורמה ומאז לא צרך אינסולין בכלל! המשכנו להיפגש עוד מספר פעמים על מנת לתמוך באנרגיית האדמה. חלק משמעותי בפגישות אלה היה תהליך השינוי שניר לקח על עצמו בהרגלי התזונה ובעיקר בויתור על האכילה בלילה.
 
לא מזמן ניר התקשר להזמין אותי למופע הבכורה של להקתו לקראת יציאת אלבומם החדש. שמחתי מאוד בשמחתו ואני רק מקווה שסבב ההופעות לא יציב לו אתגרים קשים מדי בשמירה על האיזון של האדמה החיוני כל כך לחייו....

 

 
Bleknet.com - בניית אתרים